cerstve-prazena-kava.cz

Přihlášení
Nová registrace
Zapomenuté heslo


Produkt je vyprodaný

ETHIOPIA NATURAL IDIDO,
jednodruhová plantážní

ETHIOPIA natural IDIDO
ETHIOPIA natural IDIDO_1

Káva má bohatou chuť. Je velmi sladká. V dochuti ucítíte sladkost pomerančů a melounu až k zvláštnímu květinovému profilu.

Balení: 250g

Cena: 375 Kč s DPH

Ks:
Způsob mletí:
Popis:

100% Arabica

Kvalitní třída gr. 1

Nadmořská výška: 1800 – 2100 m.n.m.

Káva má bohatou chuť. Je velmi sladká. V dochuti ucítíte sladkost pomerančů a melounu až k zvláštnímu květinovému profilu.

Oblast IDIDO se nachází blízko města Yirgacheffe v zóně Gedeo v jižní Ethiopii. IDIDO a dalších vice než 1000 členů jsou součásti kooperace Yirgacheffe farmářů. V IDIDO je centrální zpracovatelský závod. Do tohoto místa všichni přinášejí po sklizni své třešně k dalšímu zpracování. V IDIDO se káva suší ve velmi tenkých vrstvách. A aby nedocházelo k fermentaci zrna se prohrabují a převracejí každé tři hodiny v prvních dnech schnutí. Po 5 – 6 týdnech v závislosti na počasí jsou zrna stažená z těchto schnoucích postelí. Pročištěná a suchá zrna se uskladní v závodech a následně jsou nabízená a prodaná prodejcům, kteří kávu prodávají mezinárodně do celého světa.

V GEDEO zóně je káva pěstována na velmi malých políčkách, skoro dá se říct na malých zahradách a to společně s ostatní vegetací. Je zde typicky červená půda, jenž jde do hloubky cca 1,5m a má velmi vysoký obsah železa. V této dostatečně hluboké půdě se velmi dobře rozvíjí dlouhý kořenový systém kávovníku. Čím větší kořenový systém, tím více dostane potřebných nutričních látek ze země.

To také znamená, že kávovník dorůstá do větších rozměrů. Kávovník je vlastně vyživován ze vzduchu, půdy a vody. Půda bývá dost specifická a v tomto případě vysoký obsah železa hraje důležitou roli při produkci chlorofylů, jenž je vysoce potřebná při fotosyntéze a získávání energie ze světla.

Káva se převážně pěstuje v jihozápadní a jihovýchodní části Oromia regionu a v ''Southern Nations, Nationalities and People Regions (SNNPR)’’. A to převážně malými farmáři, kde průměr kávového pole je okolo 2ha. Takto je vypěstováno na 95% produkce země. Vše je nadále rozděleno do různých kávových regionů, kde každý z nich má svůj charakter chuti. Tři nejznámější kávové regiony jsou HARRAR, GHIMBI a SIDAMO.

Celá polovina produkce kávy z Etiopie jde na domácí trh. Etiopie je lídrem ve spotřebě kávy v celé Africe. Na hlavu každého obyvatele se počítá úctyhodných 2,4kg. Káva zde má sociální a kulturní hodnotu. Obyvatelé ji pijí jak při rodinných setkáních a při různých svátcích, pohřbech a jiných kulturních akcích.

Až na 20% populace je buďto přímo nebo nepřímo závislá na kávové produkci. Na 15 miliónů lidí pěstuje kávu na polích a k tomu je třeba přičíst lidi pracující ve zpracovatelských závodech, exportu, domácím marketu a jiných. V roce 2014 byla Ethiopia 5 největším producentem na světě a lídrem v Africe.

Ethiopia je jednou z mála zemí, kde není trh s kávou liberální. Všichni nákupčí (traders)musí nakupovat kávu přes ECX (Ethiopian Commodities Exchange), s výjimkou několika co-operativ (družstev) a velkých pěstitelů kávy. Ovšem všichni musí mít kvalitativní certifikát od laboratoře ECX. Vláda Ethiopie ustanovila ECX pro kontrolu prodeje zemědělských plodin, aby tak zabránila spekulačnímu prodeji a minimalizovala ‘’prostředníky’' v prodeji. Byla založena roku 2008 za pomocí USAID.